Jakie mogą być skutki umów
Maciej J. Nowak, radca prawny odpowiada na kolejne pytania czytelników dotyczące zawierania kontraktów przez przedsiębiorców.
Płatność wynagrodzenia bez rachunku
Trzy lata temu zawarłem umowę. Na jej podstawie wykonawca miał zrealizować określone dzieło. Następnie zgodnie z umową miał w fakturze określić wysokość wynagrodzenia, biorąc pod uwagę również wysokość poniesionych przez siebie nakładów, czego na etapie zawierania umowy nie można było zrobić. Dopiero po wystawieniu faktury miałem zapłacić wykonawcy wynagrodzenie. Tymczasem wykonawca, pomimo kilku moich mejlowych wezwań, faktury nie wystawił. Obecnie skierował do mnie żądanie zapłaty wynagrodzenia. Wciąż jednak nie dostarczył mi faktury. Chciałbym się dowiedzieć, czy jego roszczenie nie uległo przedawnieniu i czy mam w tym momencie obowiązek zapłaty wynagrodzenia?
Co do zasady roszczenie wynikające z umowy o dzieło przedawnia się z upływem dwóch lat od dnia oddania dzieła. Jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało zostać oddane. Zasada ta jednak może być modyfikowana przez treść konkretnej umowy. Jeżeli bowiem wynika z niej, że określony został inny termin wymagalności roszczeń – to on będzie podstawą naliczania biegu przedawnienia. Tak jest właśnie w omawianej sytuacji. Zgodnie z zawartą umową roszczenie wykonawcy względem zamawiającego stanie się wymagalne, czyli możliwe do zrealizowania, dopiero po wystawieniu faktury przez wykonawcę i upływu ustalonego w niej terminu płatności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta