Przedsiębiorcy muszą uważać na dłużników
Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej osób, które bez swojej winy popadły w tarapaty finansowe, obowiązują od 1 stycznia 2015 r. Zmiany nie dotkną tylko osób fizycznych – konsumentów, ale wywrą wpływ na firmy.
Nowe przepisy łagodzą rygory przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a tym samym poszerzają grono dłużników mogących się ubiegać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Kiedy jest szansa
W myśl nowych regulacji wniosek o upadłość może złożyć dłużnik, który się stał niewypłacalny bez swojej winy. W szczególnych sytuacjach, mimo przyczynienia się dłużnika do niewypłacalności, sąd może zdecydować o upadłości, mając na uwadze względy słuszności i humanitaryzmu. To szansa dla tych, którzy zadłużyli się ponad miarę, ale jednocześnie wykażą, że doszło do tego wskutek ich nieświadomości, braku właściwego rozeznania, nieznajomości prawa lub reguł rządzących rynkiem. Przykładowo umyślne zaciągnięcie pożyczki, gdy zamiarem dłużnika nie było dążenie do niewypłacalności, nie będzie jednoznacznie oznaczało umyślnego doprowadzenia do bankructwa i tym samym zamknięcia drogi do oddłużenia. Przypadki świadomego wyzbycia się przez dłużnika majątku w celu utrudniania jego skutecznej windykacji przez wierzycieli będą w myśl nowych regulacji traktowane jako doprowadzenie do niewypłacalności lub zwiększenie jej stopnia.
Do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości dojdzie tylko wtedy, gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa, np. poprzez wielokrotne zaciąganie pożyczek w krótkim okresie. Znaczne złagodzenie formalizmu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta