Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Myślący czołg

28 marca 2015 | Plus Minus | Bronisław Misztal
Premier Japonii Shinzo Abe przemawia na forum Chatcham House. Oraz witraży
źródło: AFP
Premier Japonii Shinzo Abe przemawia na forum Chatcham House. Oraz witraży

Ze względu na swoje położenie, na geostrategiczną pozycję w Europie Polska powinna zainwestować w kulturę think tanków. Musimy stworzyć miejsca, gdzie będą się spotykać i debatować elity naszego regionu.

Wiedza i władza to dwie formy kapitału społecznego, które pozwalają kształtować świat, w jakim żyjemy. Połączone tworzą potężną broń. Wiedza jest zasobem ściśle chronionym poprzez izolowanie się środowisk ją tworzących – intencjonalne lub przypadkowe. Podobnie jest z władzą.

Władza daje możliwość wpływu na dostęp do najbardziej istotnych zasobów materialnych i niematerialnych. Ale często sama się zamyka, boi się i ludzi, i idei. Wiedza daje dostęp do władzy, a władza pozwala na dostęp do wiedzy.

W sposób wzorcowy zależność tę obnażył Umberto Eco w pięknej powieści „Imię róży". Wiedza pozwala władzy na budowanie potęgi, tak jak szczepionka zapobiega chorobie. Natomiast brak wiedzy może prowadzić do rozproszenia, szybkiej i postępującej degeneracji władzy. Demokracja sprzyja potęgowaniu wiedzy przez władzę, autorytaryzm na ogół wiedzy się boi.

Misja na rzecz dobra publicznego

Władza, tworząc rynek i zapotrzebowanie na wiedzę, pomnaża ją i przyspiesza jej przyrost, co określamy jako postęp. Istotą władzy jest podejmowanie decyzji, czyli prowadzenie polityki, zwłaszcza dotyczącej strategii rozwoju społeczeństwa, gospodarki, przemysłu. Wszystkie decyzje zawierają ryzyko błędu, ale wiedza pozwala na ograniczanie tego ryzyka lub kontrolowanie kosztów błędnych decyzji, na szybkie reagowanie i korygowanie ich.

Każdy dojrzały i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10102

Wydanie: 10102

Zamów abonament