W domu cieplej
Urządzenia, technologie, finansowanie
W domu cieplej
W naszym kraju zużycie energii w tzw. sektorze komunalno-bytowym jest niemal trzykrotnie wyższe niż w krajach rozwiniętych. Stopniowe uwalnianie cen energii spowodowało, że koszty związane z jej dostarczaniem do mieszkań sięgają obecnie średnio 11 proc. budżetów domowych, podczas gdy w krajach Unii Europejskiej nie przekraczają 4 proc. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych szacuje nawet, że koszty te, zwłaszcza po ostatnich podwyżkach cen energii, mogą pochłonąć ok. 20 proc. wszystkich zasobów finansowych rodziny. Opłaty za centralne ogrzewanie w spółdzielniach mieszkaniowych stanowią ok. 60-70 proc. łącznych opłat za mieszkanie.
W tej sytuacji najważniejszym zadaniem dla producentów i dostawców ciepła jest wprowadzenie nowoczesnych technologii, które ograniczając zużycie, doprowadziłyby do poważnego obniżenia jej kosztów. Nie trzeba też nikomu przypominać, że nowoczesność w energetyce cieplnej oznacza również jej bardziej przyjazne współżycie ze środowiskiem.
Rozrzutny metr kwadratowy
Z punktu widzenia lokatora mieszkania w domu jednorodzinnym lub w osiedlowym bloku najważniejsze jest obniżenie kosztów ogrzewania budynku przez wprowadzenie różnego rodzaju usprawnień i modernizacji. Na ogrzanie mieszkania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta