Partia ułanów i przedsiębiorców
Spory w ROP mają podłoże ambicjonalne, a nie programowe
Partia ułanów i przedsiębiorców
Marcin Dominik Zdort
Ruch Odbudowy Polski pozostaje zna -czącą partią na krajowej scenie politycznej ciesząc się popularnością większą niż uważane wciąż za potężne Unia Wolności i Polskie Stronnictwo Ludowe. W styczniowych notowaniach OBOP partia Jana Olszewskiego osiągnęła nawet 16 procent poparcia. Mimo że Ruch wciąż znacznie ustępuje Akcji Wyborczej Solidarność, to wewnętrzna jedność ROP jest atutem, o którym AWS, zagrożona uprzedzeniami, sporami programowymi i (na ich skutek) rozpadem, może tylko marzyć.
Sceptyczni wobec badań
Powoływanie się na wyniki badań socjologicznych mających mierzyć popularność ugrupowań politycznych może się zresztą okazać w przypadku Ruchu Odbudowy Polski błędem. Warto przypomnieć bowiem, że w Polsce partie prawicowe, wyraziście antykomunistyczne, zwykle w badaniach wypadały gorzej niż w późniejszych wyborach -- podobna zasada dotyczyła także kandydatury Jana Olszewskiego w wyborach prezydenckich -- do ostatniej chwili prognozy wykazywały wynik niemal o połowę niższy, niż uzyskał w końcu były premier.
Z tego powodu także dziś politycy ROP starają się do badań opinii publicznej nie przywiązywać zbyt dużego wagi i usiłują przekonywać do tego samego swoich potencjalnych wyborców....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta