Czy nietrzeźwość zawsze powinna obciążać
Czy nietrzeźwość zawsze powinna obciążać
Janusz Eksner
Odpowiedzialność karna sprawcy przestępstwa działającego w stanie odurzenia alkoholowego jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej kontrowersyjnych problemów w teorii i praktyce prawa karnego. Świadomość sprawcy upojonego alkoholem często bywa zniesiona, a wola całkowicie i bez reszty sparaliżowana. Jest on nie tyle jest autorem, ile bezwolnym i bezwiednym narzędziem bezprawnego zachowania, a rzeczywistym jego "sprawcą" jest po prostu alkohol. To samo odnosi się zresztą do innych środków odurzających o podobnym działaniu. Alkohol może prowadzić do całkowitej niepoczytalności w takim samym stopniu jak niedorozwój umysłowy, choroba psychiczna czy inne zakłócenia czynności psychicznych. Mimo to nie sposób zakwestionować potrzeby zdecydowanego przeciwdziałania, i to za pomocą represji karnej, przestępczości łączącej się z nadużyciem środków odurzających.
Tak zwana kryminogenność alkoholu jest trwałym elementem kryminalnego krajobrazu zarówno w świecie, jak i w Polsce. Co któryś z rzędu przestępca dopuszcza się zbrodni lub występku w stanie nietrzeźwości, a w wypadku zabójstw zdecydowana większość sprawców piła wcześniej alkohol. Regulacje prawnokarne powinny jednak harmonijnie łączyć ogólny problem niepoczytalności z potrzebami polityki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta