Rakotwórcze zarazki
Co trzeci nowotwór wywołują wirusy, bakterie lub pasożyty -- uważają niemieccy uczeni
Rakotwórcze zarazki
Uczeni nie mają już wątpliwości, że niektóre wirusy mogą wywoływać raka, ale wreszcie wiedzą, w jaki sposób się to odbywa. Na łamach najnowszego wydania "Nature" piszą o tym wirusolodzy z akademii medycznej Uniwersytetu Cornella. W odkrytym niedawno herpeswirusie HHV 8 zidentyfikowali oni gen kodujący białko (oznaczone skrótem GPCR) , które w zaatakowanej komórce wywołuje nie kontrolowane jej rozmnażanie. Jak wiadomo, może ono zapoczątkować rozwój nowotworu. Część badaczy jest przekonanych, że podobne geny zawierają też inne drobnoustroje, a liczba chorób nowotworowych, związanych z jakąś infekcją, jest znacznie większa niż dotychczas sądzono.
W ocenie raportu opublikowanego w 1996 r. w Londynie przez Cancer Research Campaigne, przynajmniej 15 proc. nowotworów na świecie związanych jest z infekcją wirusową: od raka wątroby po raka szyjki macicy u kobiet. Nie zawsze tylko są one bezpośrednimi sprawcami choroby. Tak przynajmniej sądzą brytyjscy uczeni, autorzy raportu. Zastrzegają się oni, że powstanie i rozwój raka jest długotrwałym i skomplikowanym procesem, powodowanym głównie zmianami genetycznymi w komórkach. Zarazek może być tylko jedną z przyczyn tego zaburzenia, choć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta