Informacje
Informacje
Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca
Jedną z instytucji prawnych, jakie przyniesie nowa konstytucja, będzie zapewne powszechna skarga konstytucyjna. W jej rezultacie decyzja o uruchomieniu ważnego środka ochrony praw jednostki, jakim jest postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym o stwierdzenie niezgodności aktu normatywnego z konstytucją, powierzona zostanie samym obywatelom. Jest to od dawna oczekiwane. W ustroju demokratycznym, opartym na autonomii i woli jednostki, to obywatele powinni przede wszystkim rozstrzygać o potrzebie wszczynania postępowań prawnych zmierzających do ochrony ich praw, a nie urzędnicy państwowi.
Na różnych spotkaniach padają pytania, jaki wpływ wywrze instytucja skargi konstytucyjnej na funkcjonowanie urzędu rzecznika praw obywatelskich. Odpowiedź krótka jest niezwykle prosta: powstanie stan, jaki zna wiele rozwiniętych krajów demokratycznych, w których istnieje zarówno ombudsman, jak i skarga konstytucyjna, albo inaczej: w zakresie kolejnego obszaru zagadnień zbliżymy się do Europy. A odpowiedź bardziej rozbudowana?
Powszechna skarga konstytucyjna mieć będzie węższy zakres niż uprawnienia rzecznika. Jak wiadomo, środki ochrony prawnej mogą być pod względem jurydycznym konstruowane dwojako. Albo służą ochronie interesów indywidualnych, pośrednio chroniąc szeroko rozumianą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta