Dziury w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich
Dziury w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich
Beata Mik
Omawiane ostatnio na łamach "Rzeczposolitej" usterki nowego modelu tymczasowego aresztowania nie są jedyną niedoskonałością ustawy nowelizacyjnej z 29 czerwca 1995 r. (Dz. U. nr 89, poz. 443 i nr 154, poz. 793) . W tym samym akcie normatywnym skorygowano m. in. ustawę z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. nr 35, poz. 228 i z 1992 r. nr 24, poz. 101) , ale przeoczono, że tzw. prawo do sądu osoby zatrzymanej pod zarzutem popełnienia czynu zagrożonego karą, zagwarantowane w art. 5 ust. 3 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, przysługuje każdemu, a więc i nieletniemu.
Zasadniczym celem ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, obowiązującej od 13 maja 1983 r. (dalej w skrócie: u. p. n. ) wyrażonym w preambule, jest dążenie do przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz stwarzanie im warunków powrotu do normalnego życia, jeśli popadli w konflikt z prawem i z zasadami współżycia społecznego.
Unika ona pojęć "przestępstwo", "odpowiedzialność karna" czy "skazanie", właściwych prawu karnemu materialnemu dla dorosłych. Popełniony przez nieletniego czyn zabroniony, wyczerpujący znamiona przestępstwa, przestępstwa skarbowego albo jednego z zamkniętej listy wykroczeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta