Nierzetelny kontrahent może się znaleźć na czarnej liście
ZOBOWIĄZANIA | Przedsiębiorca, którego dane trafią do rejestru dłużników, traci wiarygodność w kontaktach handlowych.
Magdalena Rak
Nieregulowanie zobowiązań w terminie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami nie tylko dla konsumenta – zwiększenie długu o dodatkowe odsetki, koszty monitów, koszty sądowo-egzekucyjne – ale też dla przedsiębiorcy – długie oczekiwanie na zapłatę (w skrajnych przypadkach wchodzi w grę możliwość utraty płynności finansowej) oraz prowadzenie pracochłonnego i kosztownego procesu windykacyjnego.
Trudności w odzyskaniu należności są dziś stałym elementem prowadzonej działalności gospodarczej, warto zatem mieć świadomość, w jakich sytuacjach możemy wpisać dłużnika do biura informacji gospodarczej i jakie korzyści z tego wynikają.
Jakie są zasady
Zasady ujawniania, przechowywania i usuwania informacji gospodarczych dotyczących wiarygodności płatniczej są jednakowe dla wszystkich biur informacji gospodarczej i wynikają z ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (DzU nr 8, poz. 530).
Należy mieć świadomość, że nie każde opóźnienie w spłacie zobowiązania wiąże się z możliwością jego ujawnienia w biurze informacji gospodarczej. Aby przekazać informacje o dłużniku, jego zobowiązanie musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta