Czy kwoty dofinansowania z UE podlegają egzekucji
Zajęcie rachunku bankowego nie może obejmować np. dotacji z funduszy unijnych, chyba że egzekwowana wierzytelność powstała w związku z realizacją projektu, na który te środki były przeznaczone.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 26 lutego 2015 r., III CZP 104/14.
W toku egzekucji prowadzonej przeciwko dłużnikowi (fundacji) z wniosku wierzyciela (banku) komornik sądowy zajął rachunki bankowe dłużnika w innym banku niż wierzyciel.
Zgodnie z umowami między województwem a dłużnikiem o dofinansowanie projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego na zajęte rachunki bankowe dłużnika przekazywane były środki pieniężne tytułem dofinansowania projektów objętych tymi umowami.
Dłużnik 19 lutego 2014 r. wniósł skargę na czynności komornika, domagając się ograniczenia egzekucji dotyczącej środków dłużnika pochodzących z funduszy unijnych. Postanowieniem z 7 kwietnia 2014 r. sąd rejonowy uchylił czynności komornika w przedmiocie zajęcia rachunków bankowych w zakresie znajdujących się na nich środków z dofinansowania, które zostało udzielone dłużnikowi zgodnie z umowami zawartymi z województwem, i w tym zakresie umorzył egzekucję z tych rachunków. Przyjął, że środki te stanowią sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele i z mocy art. 831...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta