Matka ma wpływ na wysokość należnego jej zasiłku macierzyńskiego
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest zróżnicowana w zależności od tego, na jakie urlopy związane z rodzicielstwem zdecyduje się ubezpieczona będąca pracownicą, oraz od tego, w jakim terminie złoży wniosek o wypłatę zasiłku.
Pracownica, która nie później niż w ciągu 14 dni po porodzie złoży pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnych ich wymiarach, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres trwania tych urlopów w wysokości 80 proc. podstawy jego wymiaru. Taka sama wysokość świadczenia przysługuje pracownicy, która zwróci się na piśmie o udzielenie jej wszystkich urlopów – urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w pełnych wymiarach – w terminie 14 dni od przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub od przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza.
Spóźnione podanie
Jeżeli pracownica wystąpi z takim wnioskiem po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta