Lista płac nie służy potwierdzaniu pracy szczególnej
Okresów pracy w szczególnych warunkach lub charakterze pracodawca nie może poświadczyć na podstawie innej dokumentacji niż osobowa. Zatrudniony nie udowodni ich przed sądem, starając się o emeryturę pomostową zeznaniami świadków.
- Jakie dokumenty musi wystawić pracodawca (płatnik składek) w postępowaniu o przyznanie emerytury pomostowej? – pyta czytelnik.
W postępowaniu o przyznanie emerytury pomostowej pracodawca wydaje pracownikowi zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do niej i jej wysokości. Chodzi zatem o dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz zatrudnienie i wysokość przychodu, stanowiącego podstawę wymiaru składek społecznych.
Jaka procedura
W myśl art. 28 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656) w postępowaniu w sprawach o przyznanie emerytury pomostowej stosuje się odpowiednio art. 114 i 116–128a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm., dalej ustawa emerytalna).
Postępowanie w sprawie emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w ZUS. Do niego należy dołączyć dokumentację wymaganą dla przyznania nowej emerytury z FUS, z wyłączeniem zaświadczenia o wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta