Czas pozbawi prawa do odprawy
roszczenia | Pracodawca nie musi wypłacać odprawy emerytalnej, jeśli minęły trzy lata od daty jej wymagalności. Co do zasady jest to dzień ustania zatrudnienia. Jednak sąd nie uwzględni takiego argumentu z urzędu.
Ryszard Sadlik
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, należy się odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przy czym ten, kto otrzymał odprawę, nie może już ponownie nabyć do niej prawa (art. 921 k.p.).
Wszystkim etatowcom kodeks pracy gwarantuje odprawę emerytalną lub rentową w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednak przepisy branżowe, a także układy zbiorowe lub zakładowe regulaminy wynagrodzeń mogą przewidywać wyższe świadczenie, np. trzy- lub nawet sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia.
Niekiedy za późno
Zasadniczo odprawa emerytalna staje się wymagalna w dacie rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 1998 r. (I PKN 508/97). Według niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta