Programy regionalne: oszczędność czasu i pieniędzy
Jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne mogą już składać pierwsze wnioski o dofinansowanie projektów w nowej perspektywie z regionalnych programów operacyjnych.
Po akceptacji regionalnych programów operacyjnych w lutym br. przez Komisję Europejską, w regionach trwa mocne przyspieszenie. Większość z nich przygotowała już szczegółowe opisy priorytetów (SZOP) i co najważniejsze, harmonogramy naboru wniosków na 2015 r.
W tabeli obok przedstawiamy wybór tematów i przykładowe działania w regionach. W rozpoczynającej się perspektywie finansowej widać wyraźnie, że regionalne programy operacyjne są mocno zróżnicowane. Można też zobaczyć generalną tendencję do bardziej ukierunkowanego wsparcia. Przebija niemal rezygnacja z dofinansowania projektów turystycznych i kulturalnych. Jeśli się one pojawiają, to zazwyczaj jako elementy wspierające dziedzictwo kulturowe regionu, rewitalizację lub środowisko naturalne.
Dwa fundusze w jednym programie
Połączenie w tej perspektywie w jednym programie dwóch funduszy – EFRR (tzw. twarde inwestycje) i EFS (tzw. miękkie projekty) daje całościowy ogląd problemów województw, które dzięki unijnemu dofinansowaniu mają zostać rozwiązane do 2020 r. Są wśród nich: potrzeba nowych inwestycji i więcej innowacji w istniejących przedsiębiorstwach, szkolenia i doradztwo zawodowe dla pracujących i bezrobotnych, wsparcie osób wykluczonych i niepełnosprawnych.
Sporo jest także programów zakładających profilaktykę zdrowotną i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta