Nawet świadczenia nienależnego można czasami nie zwracać
Dyrektor urzędu musi wypłacać zwalnianemu urzędnikowi świadczenie pieniężne przez pół roku. Ponadto nie może żądać zwrotu tych pieniędzy, jeżeli pracownik zostanie przywrócony do pracy.
- Urzędnik państwowy odwołał się od rozwiązania stosunku pracy do sądu i został do pracy przywrócony. Wcześniej przez pół roku korzystał ze świadczenia pieniężnego wypłacanego urzędnikom, którzy stracili etat w związku z likwidacją urzędu lub jego reorganizacją. Czy w związku z wyrokiem sądu musi teraz je zwrócić?
Nie.
Jego wypłata czyni bowiem zadość zasadom współżycia społecznego. Służy bowiem zapewnieniu środków utrzymania osobie pozostającej bez pracy na skutek wadliwych czynności pracodawcy.
Zgodnie z art. 131 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup) w razie rozwiązania stosunku pracy z urzędnikiem państwowym mianowanym, z przyczyn określonych w art. 13 ust. 1 pkt 2, a więc w razie likwidacji urzędu lub jego reorganizacji, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta