Wakacje w innym terminie
WNIOSKI | Jeśli pracownik chce przesunąć urlop, powołując się na przyczynę, której nie wymienia kodeks pracy, skalę jej ważności ocenia pracodawca.
Co do zasady termin urlopów uzgadniają pracodawca i pracownik. W okresie między takim ustaleniem a rozpoczęciem wakacji bywają jednak sytuacje uniemożliwiające wykorzystanie tego uprawnienia w pierwotnie zakładanym terminie.
Przesunięcie daty urlopu jest zawsze możliwe za zgodą obu stron. Następuje to na zasadzie swobody umów, a kodeks pracy nie wprowadza tu żadnych szczególnych wymagań. Nie ma także znaczenia, kto – pracodawca czy pracownik – występuje z inicjatywą przesunięcia.
Kiedy pracodawca musi
Natomiast zgodnie z art. 165 k.p. szef musi przystać na urlop później, jeżeli pracownik nie może rozpocząć go w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających jego nieobecność w pracy. Chodzi o czasową niezdolność do pracy wskutek choroby, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, powołanie na ćwiczenia albo na przeszkolenie wojskowe do trzech miesięcy czy urlop macierzyński.
Przy czym nowy termin wybrania urlopu wypoczynkowego także uzgadnia się z pracownikiem. Nie musi on natomiast przypadać bezpośrednio po ustaniu przyczyny, z powodu której doszło do przesunięcia.
PRZYKŁAD
Zgodnie z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta