Strona nie skorzysta na zmianie wykładni
Jedną z przesłanek stwierdzenia nieważności decyzji jest wydanie jej z rażącym naruszeniem prawa. Ale rozbieżności w interpretacji przepisów nie umożliwiają skorzystania z tego rozwiązania.
Problem
Strona domaga się stwierdzenia nieważności decyzji z tego powodu, że po jej wydaniu nastąpiła zmiana interpretacji przepisów, które są obecnie rozumiane w sposób korzystniejszy dla strony. Czy może to stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa?
Co mówią przepisy
W art. 156 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że organ administracji stwierdza nieważność decyzji, która:
- została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości,
- została wydana bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa,
- dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną,
- została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie,
- była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma trwały charakter,
- w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą,
- zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.
Właściwy do stwierdzenia nieważności decyzji jest organ wyższego stopnia, a gdy decyzja została wydana przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze – ten organ. Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu (art. 157...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta