Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy gmina ponosi odpowiedzialność solidarną

16 czerwca 2015 | Administracja | Leszek Jaworski

Samorząd | Gmina może zlecić innej gminnej osobie prawnej wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej. Gdy 
w związku z niewykonaniem tych obowiązków ktoś poniesie szkodę, to jednostka samorządu i jej spółka odpowiedzą solidarnie.

Leszek Jaworski

Co do zasady gmina nie odpowiada za zobowiązania komunalnych osób prawnych. A te nie ponoszą odpowiedzialności za jej długi. Zasada ta wynika z art. 49 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: usg). Potwierdza ona samodzielność podmiotową gminy i utworzonych przez nią samorządowych osób prawnych. Analogiczne regulacje zawarte zostały w ustawach ustrojowych powiatu i województwa. Reguła ta ma także potwierdzenie w art. 40 § 3 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.).

Zasada nieponoszenia odpowiedzialności przez gminy za długi osób prawnych nie ma zastosowania, gdy powierzyła ona wykonanie zadań z zakresu gospodarki komunalnej prywatnym podmiotom (np. osobom fizycznym czy spółce). Inne wyjątki wynikają z odrębnych regulacji i czynności prawnych, na podstawie których przejęła ona długi utworzonej przez siebie spółki (patrz ramka)

Odrębne podmioty

Gmina jest podmiotem praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego, ma własny, odrębny majątek, którym odpowiada za swoje zobowiązania. Ponosi też osobistą odpowiedzialność za długi. Jest osobą prawną o szczególnym charakterze, gdyż wykonuje zadania publiczne na rzecz wspólnoty mieszkańców.

Gmina może tworzyć komunalne osoby prawne w celu wykonywania określonych zadań lub funkcji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10167

Wydanie: 10167

Spis treści
Zamów abonament