Samorządy czeka trudny test
debata | Proces kreowania przestrzeni publicznej rozwija się w Polsce powoli, gdyż brakuje nam dobrych wzorców.
Dorota Kaczyńska
Pojęcie przestrzeni publicznej było używane w naszym kraju już w latach 60. Zgodnie z definicją prawną jest to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie i cechy funkcjonalno-przestrzenne. Definicja ta może więc być interpretowana na wiele sposobów.
Uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej" i Green Cross Poland pt. „Jak wykorzystać kapitał społeczny przy kształtowaniu przestrzeni publicznej" przyznają, że pojęcie tej przestrzeni pozostaje enigmatyczne i wieloznaczne. Często jest używane intuicyjnie nawet przez ekspertów.
Brakuje dialogu
– Potrzebujemy dialogu i wyznaczenia konkretnych ról w procesie kształtowania przestrzeni miejskiej. Zamiast tego jesteśmy świadkami ścierania się setek, a nawet tysięcy interesów – przekonuje Mirosław Duchowski, dyrektor Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta