Nakaz lojalności chroni interesy macierzystego pracodawcy
TRYB | Pracownik nie powinien wykonywać zadań w stosunku pracy lub na zlecenie czy umowę o dzieło dla konkurencyjnej firmy wobec tej, w której jest na etacie. Objęcie zakazem działalności, która nie jest konkurencyjna, jest nieważne.
Umowa o zakazie konkurencji może obowiązywać zarówno w czasie trwania zatrudnienia, jak i po jego ustaniu. Pracodawcy wolno jednak zakazać tylko aktywności konkurencyjnej w stosunku do własnej działalności. Nie może natomiast zabronić etatowcowi wszelkich dodatkowych czynności zarobkowych.
Koniecznie na piśmie
Zakaz konkurencji określają art. 1011-4 k.p. Według art. 1011 § 1 k.p. w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji). Przepis ten stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 § 1 k.p.). Umowę taką trzeba sporządzić w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Na jej podstawie pracownik zobowiązuje się nie podejmować działalności konkurencyjnej wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta