Aport nieruchomości do spółki jawnej
W przypadku zawarcia umowy spółki jawnej w zwykłej formie pisemnej, w której wspólnik zobowiązał się do wniesienia tytułem wkładu własności nieruchomości, wystarczające jest zawarcie – po zarejestrowaniu spółki – odrębnej umowy w formie aktu notarialnego przenoszącej własność tej nieruchomości na rzecz spółki.
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 14 stycznia 2015 r., II CSK 85/14.
Z. L. oraz „G. L. spółka jawna" złożyli 17 września 2012 r. wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej nieruchomości „G. L. spółki jawnej" jako właściciela. Do wniosku dołączono umowę wspomnianej spółki z 16 sierpnia 2012 r., sporządzoną w zwykłej formie pisemnej, w której Z. L. oświadczył, że tytułem wkładu wnosi do spółki szczegółowo opisane nieruchomości oraz zawartą 11 września 2012 r. w formie aktu notarialnego umowę przeniesienia własności tych nieruchomości na rzecz spółki.
Sąd I instancji oddalił wniosek z żądaniem wpisu spółki jako właściciela nieruchomości. Wnioskodawca wniósł apelację, którą sąd okręgowy oddalił postanowieniem z 3 października 2013 r. wskazując, że wynikające z umowy spółki jawnej zobowiązanie było nieważne. Zdaniem sądu II instancji, aby zawarta w formie aktu notarialnego umowa przenosząca własność była ważna, również zobowiązanie do przeniesienia własności nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego. Umowa spółki jawnej, a co za tym idzie również zobowiązanie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta