Rodzina dostanie jubileuszówkę, jeśli należała się zmarłemu
W razie śmierci pracownika zakład musi wypłacić jego następcom prawnym gratyfikację za staż pracy zmarłego, do której nabył on prawo. Ten obowiązek jest niezależny od zapłaty odprawy pośmiertnej.
Nagroda jubileuszowa to szczególny przywilej płacowy pracowników, który nie ma powszechnego charakteru. Przysługuje tylko tym pracownikom, dla których świadczenie to przewidziano w normach branżowych lub w przepisach zakładowych, np. w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. Powinna być wypłacana niezwłocznie po uzyskaniu do niej prawa przez pracownika, czyli z upływem okresu wymaganego do nabycia gratyfikacji za staż. W razie opóźnienia w jej uregulowaniu pracownik może się domagać od firmy odsetek ustawowych za opóźnienie, powołując się na treść art. 481 kodeksu cywilnego.
Wypłata po śmierci
W myśl art. 631 § 2 kodeksu pracy osobami uprawnionymi do świadczeń majątkowych wynikających ze stosunku pracy zmarłego pracownika są co do zasady małżonek oraz inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Są one uprawnione do świadczeń zmarłego w równych częściach. Natomiast w przypadku, gdy takich osób nie ma,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta