Na dostarczenie zwolnienia jest siedem dni
Chory, który doniesie zaświadczenie lekarskie po tym terminie, nie traci prawa do zasiłku. Za czas spóźnienia przysługuje mu jednak świadczenie niższe o 25 proc. Pełną jego kwotę dostanie, jeśli nie przekazał druku z przyczyn niezależnych od siebie.
Zatrudniam pięciu pracowników, a jeden z nich od 10 dni jest na zwolnieniu lekarskim, ale nie dostarczył zaświadczenia lekarskiego. Czy w związku z tym utracił już prawo do zasiłku chorobowego? Co się dzieje, gdy termin siedmiodniowy na dostarczenie zaświadczenia wypada w sobotę? – pyta czytelnik.
To zagadnienie reguluje art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczony (pracownik) musi dostarczyć płatnikowi zasiłków zaświadczenie lekarskie nie później niż w ciągu siedmiu dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta