Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dni wakacji inwalidy nie dublują się

17 lipca 2015 | Dobra Firma | Grażyna Ordak

Ani ustawa o rehabilitacji, ani kodeks pracy nie uzależniają prawa do urlopu niepełnosprawnego pracownika od jego wniosku. Należy się on z automatu po przepracowaniu roku od uzyskania stopnia ułomności.

Od lipca 2014 r. pracownik ma przyznaną umiarkowaną grupę niepełnosprawności. Oficjalnie poinformował o tym pracodawcę w sierpniu 2014 r. Kiedy i ile dni dodatkowego wypoczynku będzie mu przysługiwało – dziesięć dni, jak twierdzi szef, od lipca 2015 r., czy jednak 20 dni, jak uważa pracownik? – pyta czytelnik.

Będzie to dziesięć dni roboczych w roku kalendarzowym. Tyle dodatkowego urlopu wypoczynkowego należy się pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Tak wynika z art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721, dalej: ustawa o rehabilitacji). Ten urlop etatowiec może jednak dostać dopiero po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10194

Wydanie: 10194

Spis treści
Zamów abonament