Sąd nie ocenia, czy zmiana struktury zakładu była potrzebna
Likwidacja stanowiska pracy jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia. Broniąc się przed zarzutami podwładnych, którzy nie zgadzają się z taką podstawą zwolnienia, firma musi wykazać, że kasacja była rzeczywista.
Orzecznictwo sądowe powszechnie przyjmuje, że eliminacja stanowiska, gdy w firmie dochodzi do rzeczywistych zmian organizacyjnych, uzasadnia wypowiedzenie angażu pracownikowi. Nie ma bowiem sensu dalsze jego zatrudnianie.
Kodeks pracy nie zawiera przepisu, który uzależniałby możliwość dokonania wypowiedzenia z tej przyczyny od zaoferowania pracownikowi innej pracy, odpowiedniej do posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych. Firma nie musi więc szukać dla niego innej posady.
Istotne jest to, że decyzje o przydatności i celowości utrzymywania konkretnego stanowiska mieszczą się w uprawnieniach pracodawcy i nie podlegają ocenie sądów pracy. Sąd nie jest także uprawniony do badania zasadności zmiany struktury organizacyjnej zakładu. Nie może też sprawdzać, czy decyzja firmy o likwidacji stanowiska była trafna merytorycznie od strony biznesowej. Tak też wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 2 lutego 2012 r. (II PK 252/11). Do wyłącznej kompetencji pracodawcy należy zatem rozstrzygnięcie o eliminacji konkretnego stanowiska i sąd nie może badać jego zasadności. Oznacza to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta