Biuro przerobione z mieszkania z korzystną amortyzacją
Wytworzonym środkiem trwałym jest nowy składnik majątku, ewentualnie powstały z elementów, które oddzielnie, przed połączeniem, w ogóle nie nadawały się w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 28 lipca 2015 r. (I SA/Rz 433/15).
Stan faktyczny
Prawniczka, która jest radcą prawnym, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Kilka miesięcy temu wspólnie z mężem kupiła lokal mieszkalny (odrębna własność z założoną księgą wieczystą), w którym zamierza prowadzić kancelarię radcy prawnego. Mieszkanie jest objęte wspólnością majątkową małżeńską. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń prawniczka zamierza przebić strop z mieszkania do piwnicy, zainstalować schody łączące poziomy i przeprowadzić inne prace budowlane. Z dniem ujęcia wyremontowanego lokalu w ewidencji środków trwałych chce zgłosić prezydentowi miasta lokal jako służący w całości do prowadzenia działalności gospodarczej. Lokal nie będzie służył celom mieszkalnym. Podatniczka dodała, że mieszkanie znajduje się w kamienicy z 1937 r. Odrębną własność stanowi od 1996 r. Po wyodrębnieniu lokal był wykorzystywany jako mieszkanie i biuro poselskie przez niemal 17 lat.
Wątpliwości podatniczki dotyczyły amortyzacji. Na jej potrzeby chciała ustalić wartość początkową w następujący sposób: całkowita wartość zakupu lokalu z aktu notarialnego, koszty związane z aktem notarialnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta