Kiedy odpisy aktualizujące stają się kosztem
Jeśli niezapłacona wierzytelność powstała w poprzednim roku, ale przedsiębiorca utworzył odpis aktualizujący w 2015 r., to dopiero teraz ma prawo ująć go w kolumnie 13. podatkowej księgi.
Przedsiębiorca (osoba fizyczna) świadczył na rzecz firmy X usługi transportowe. Za wykonane usługi wystawiał faktury, które ujął w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2014 r. jako przychód należny do opodatkowania. Wierzytelności te nie są przedawnione w rozumieniu kodeksu cywilnego, nie są objęte gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności. Sąd rejonowy ogłosił upadłość firmy X obejmującą likwidację majątku upadłego i wezwał wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności sędziemu komisarzowi. 11 sierpnia 2015 r. przedsiębiorca zgłosił swoją wierzytelność względem upadłego wynikającą z niezapłaconych przez niego faktur. Przedsiębiorca nie utworzył wcześniej odpisu aktualizującego nieściągalną wierzytelność z powodu braku pewności, czy może to zrobić, jeśli prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy jeżeli taki odpis przedsiębiorca zrobi teraz, to będzie mógł go zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelniczka.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Aby wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta