Rafinerie drenują kieszenie kierowców
Paliwa | Produkcja paliw daje coraz większe zyski, przy okazji zyskuje fiskus. Mniej na taniejącej ropie korzystają kierowcy.
Tomasz Furman
Popyt na akcje polskich spółek paliwowych wśród giełdowych inwestorów jest w tym roku wyjątkowo duży. Na wartości zyskuje zwłaszcza PKN Orlen, który w ostatnich tygodniach kilkakrotnie osiągał historyczne rekordy cenowe. Zyskiwały również walory Grupy Lotos.
Wszystko tak naprawdę za sprawą spadających cen ropy naftowej, które pozwalają polskim koncernom osiągać wysokie marże rafineryjne i detaliczne na przerobie surowca, a w konsekwencji wypracowywać wysokie zyski.
Grupa PKN Orlen, największy producent paliw płynnych w regionie, zarobiła na czysto w pierwszym półroczu tego roku 2,85 mld zł. Z kolei Grupa Lotos zanotowała w tym czasie 0,38 mld zł.
Koncerny zarabiają
Co więcej, kondycja finansowa koncernów płockiego i gdańskiego może się jeszcze poprawić. – Spadki cen ropy powodują, że PKN Orlen i Grupa Lotos będą więcej zarabiać na jej przerobie. Jest tak z jednej strony dlatego, że dzięki temu osiągają wyższe marże, a z drugiej – mają niższe koszty własne zużycia tego surowca – mówi Tomasz Kasowicz, analityk DM BZ WBK. Tłumaczy, że rafinerie część ropy zużywają na własne potrzeby, co przy spadku ceny surowca dodatkowo poprawia kondycję finansową obu koncernów. Niskie notowania ropy mają też pozytywny wpływ na marże uzyskiwane na produkcji wyrobów petrochemicznych. Tym samym dodatkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta