Deweloper może płacić mniej już przed zasiedleniem
PIENIĄDZE | Do obniżenia stawki procentowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nie jest konieczne uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wzniesionych na gruncie budynków mieszkalnych.
Tak uznał Sąd Okręgowy we Wrocławiu w wyroku z 28 kwietnia 2015 roku (I C 2214/13). Wyrok ma znaczenie nie tylko dla dewelopera, którego dotyczył, ale również dla nabywców wybudowanych przez niego mieszkań, gdyż to ich ostatecznie obciążają koszty inwestycji.
Była fabryka, są mieszkania
Na terenach poprzemysłowych należących do Skarbu Państwa spółka deweloperska budowała osiedle mieszkaniowe – cztery budynki wielorodzinne z garażami podziemnymi. Przed rozpoczęciem inwestycji uzyskała ostateczną decyzję zatwierdzającą projekt i udzielającą pozwolenia na budowę. Ani projekt budowlany, ani decyzja o pozwoleniu na budowę nie przewidywały budowy żadnego lokalu użytkowego.
Budowa miała być prowadzona etapami. Jeden z budynków został już nawet zasiedlony po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Powstały też drogi, ciągi piesze, plac zabaw, dojazdy, śmietniki, instalacje i przyłącza. Trwała natomiast budowa kolejnych budynków, a równolegle podpisywano umowy zobowiązujące do przeniesienia własności lokali, które mają w nich być wyodrębnione.
Zdaniem dewelopera doszło już jednak do trwałej zmiany przeznaczenia nieruchomości. A to uzasadnia obniżenie stawki opłaty rocznej z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta