Firma odzyska pieniądze, a prokurator umorzy śledztwo
PRAWO KARNE | Jeżeli sprawca pojedna się z pokrzywdzonym przedsiębiorcą i naprawi szkodę, to pokrzywdzony może złożyć wniosek o umorzenie postępowania. W takiej sytuacji organ prowadzący postępowanie będzie zmuszony do jego zakończenia.
Policyjne statystyki pokazują jednoznacznie, że coraz częściej to przedsiębiorcy ponoszą milionowe straty na skutek popełnianych przestępstw >patrz ramka. Nierzadko ich sprawcami są nieuczciwi kontrahenci. Dzieje się tak np. wówczas, gdy biznesowy partner poprzez oszukańcze metody wprowadza kontrahenta w błąd, a później nie wywiązuje się z zobowiązania. Tego typu zabronione zachowania nierzadko mogą doprowadzić firmę do poważnych kłopotów finansowych, a nawet bankructwa.
Dogadanie się zamyka sprawę
Przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą przestępstwa, powinni pamiętać o tym, że choć od 1 lipca 2015 r. z kodeksu postępowania karnego zostały wykreślone przepisy o powództwie cywilnym (tzw. powództwo adhezyjne), to nadal w toku postępowania karnego mogą liczyć na naprawienie szkody, którą ponieśli na skutek przestępstwa. W wielu wypadkach ich szanse na szybkie odzyskanie straconych pieniędzy są nawet większe niż przed 1 lipca tego roku. Wystarczy, że dogadają się ze sprawcą przestępstwa, który za wszelką cenę będzie chciał uniknąć kary i adnotacji o karalności. W przypadku przedsiębiorców taka adnotacja może być szczególnie dotkliwa, bowiem często uniemożliwia zasiadanie we władzach spółek. W wielu przypadkach zamyka również możliwość ubiegania się o publiczne kontrakty udzielane w trybie zamówień publicznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta