Od września rencista może zarobić o 260 zł miesięcznie mniej
Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale obniżyło się w porównaniu z I kwartałem o ok. 200 zł. Spadły więc równocześnie graniczne stawki przychodu, jakie mogą osiągać emeryci i renciści, bo są one liczone od kwoty tego wynagrodzenia.
Dla zarobkujących emerytów i rencistów (również pobierających rentę rodzinną) ważne są dwa progi określające wpływ ich przychodów na pobierane świadczenie. Aby pobierać je w całości, miesięcznie mogą zarobić do limitu obliczanego jako 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego za ostatni kwartał. Zarabiający nieco więcej, ale maksymalnie 130 proc. tego wynagrodzenia, otrzymują świadczenie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Natomiast zarobki wyższe niż 130 proc. średniego wynagrodzenia powodują, że ZUS zawiesza wypłatę emerytury lub renty w całości.
Granice przychodów zmieniają się od trzeciego miesiąca każdego kwartału. Od września br. odwróciła się jednak rosnąca tendencja tych limitów, co oznacza, że emeryci/renciści mogą zarobić mniej >patrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta