Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy czekają na innowatorów

04 września 2015 | Ekonomia
Pieniądze na innowacje dzielą przede wszystkim NCBR i PARP
źródło: Rzeczpospolita
Pieniądze na innowacje dzielą przede wszystkim NCBR i PARP

Przedsiębiorcy z przełomowymi pomysłami nie mogą narzekać na brak finansowania. W trwających konkursach do wzięcia jest kilka miliardów złotych.

Artur osiecki

Innowacyjni przedsiębiorcy z mikro, małych i średnich firm mogą już przebierać w dotacjach na innowacje, badania i rozwój (B+R). Pieniędzy publicznych na przełomowe pomysły płynące z sektora MŚP aktualnie nie brakuje. Tylko w jednym programie operacyjnym „Inteligentny rozwój" trwają konkursy, w których firmy mogą pozyskać ponad 3,6 mld zł, a są też już dostępne pieniądze (80 mln zł) w programie „Polska wschodnia" kierowanym do pięciu wschodnich województw.

Pierwsi wybrańcy

– Fundusze unijne dla firm na B+R przechodzą kolejne fazy. Po pierwszych konkursach przedsiębiorcy przekonują się, że rzeczywiście wsparcie jest praktycznie tylko na działania badawczo-rozwojowe. Jednocześnie liczba projektów, które otrzymują dofinansowanie po pierwszych naborach, wskazuje, że szansę ma co piąty, szósty wnioskodawca – mówi Paweł Tynel, partner w EY.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wskazało pierwsze obiecujące projekty badawcze. Wybrano 34 ze 179. Przeznaczone zostanie na nie 178 mln zł, m.in. na ultracienkie ogniwo fotowoltaiczne, system kontroli lotniczej nowej generacji, kombajn do zbioru brokułów, maszyny nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych oraz na technologie tabletowe, które pomogą w terapii dzieci w wieku wczesnoszkolnym, mające zaburzenia zachowania i rozwoju, takie jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10235

Wydanie: 10235

Spis treści
Zamów abonament