Fiskus nie ma prawa karać podatnika za nieuczciwość jego kontrahenta
Organ ma obowiązek wykazania, że przedsiębiorca miał świadomość co do nieprawidłowości związanych z rozliczeniem VAT na wcześniejszych etapach obrotu gospodarczego. Nie może natomiast poprzestać na twierdzeniu, że podatnik mógł o tym wiedzieć.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 14 października 2015 r. (I SA/Łd 537/14).
Organy podatkowe stwierdziły, że faktury dokumentujące transakcje gospodarcze są niezgodne ze stanem faktycznym. W związku z tym określiły podatnikowi zobowiązanie podatkowe na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a w związku z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
W opinii organów podatnik powinien co najmniej wiedzieć o przestępczym charakterze działań swojego kontrahenta. Gdy kontrahent ten nie mógł posiadać oleju napędowego w ilościach zadeklarowanych w fakturach oraz udzielał atrakcyjnych opustów, podatnik powinien nabrać podejrzeń co do rzetelności wystawianych faktur.
Zdaniem podatnika nie jest właściwe przerzucanie na niego ciężaru dowodu wykazania, że nie wiedział lub nie mógł wiedzieć o przestępczych działaniach swojego kontrahenta. Podatnik ocenił, że należycie zweryfikował swojego kontrahenta. Posiadał nawet kserokopię jego koncesji. Towar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta