Co przeszkadza inwestować w ziemię i budować na niej?
Plany może pokrzyżować inwestorom nawet jedno gniazdo ptaka zagrożonego wyginięciem lub nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Jak nie wpaść na minę, kupując ziemię?
Rz: Inwestor jest zainteresowany nabyciem działki budowlanej o powierzchni 1,2 tys. mkw. i regularnym kształcie, w otoczeniu której znajduje się las oraz inne nieliczne zabudowania. Działka jest uzbrojona, posiada dostęp do utwardzonej drogi, a w pobliżu znajduje się linia energetyczna. Wydaje się, że ziemia jest idealna pod budowę domu. Czy inwestor może napotkać problemy związane z budową? Na co powinien zwrócić szczególną uwagę?
Andrzej Lulka: Na pierwszy rzut oka rzeczywiście wydaje się, że działka spełnia podstawowe wymagania niezbędne do przeprowadzenia budowy. Proces budowlany jest jednak procesem bardzo złożonym i wpływ na realizację inwestycji może mieć ogromna liczba czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy działka położona jest na obszarze, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Istotne jest zbadanie, czy plan ten dopuszcza realizację inwestycji planowanej przez inwestora. Jeżeli na danym terenie nie obowiązuje plan, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę niezbędne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, czyli tzw. decyzji WZ. Warunkiem otrzymania tego rodzaju decyzji jest m.in. dostęp nieruchomości do drogi publicznej.
W tym przypadku nieruchomość ma dostęp do utwardzonej drogi...
Tak, jednak niekoniecznie musi mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta