Więcej Polaków oszczędza
Rosną dochody, poprawia się nasze samopoczucie związane z domowymi finansami. Ale nie możemy być w pełni zadowoleni.
Cykl „Tydzień dla finansów" powstaje we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy
Dobra wiadomość jest taka: liczba oszczędzających Polaków rośnie. W 2008 r. 41 proc. z nas deklarowało, że odkłada pieniądze. Teraz odsetek ten wynosi 59 proc. – wynika z najnowszego badania „Postawy Polaków wobec finansów" przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba osób deklarujących brak jakichkolwiek nadwyżek finansowych spadła aż o jedną trzecią.
Co istotne, owe 59 proc. to ludzie, którzy – jak sami twierdzą – faktycznie odkładają nadwyżki finansowe. Przekonanie o tym, że tak powinno się robić, jest powszechniejsze, bo aż 67 proc. ankietowanych przyznaje, że oszczędzanie ma sens. Nie zawsze potrafimy jednak postępować zgodnie z tą zasadą. W kwestii oszczędzania, podobnie jak w wielu innych, nierzadko wykazujemy słomiany zapał.
W innych krajach odkładają więcej
Nie mamy, niestety, powodu do zadowolenia, gdy porównujemy się z innymi narodami. Polskie gospodarstwa domowe, jeśli chodzi o wysokość odkładanych kwot w proporcji do dochodów, wypadają stosunkowo blado na tle krajów UE. Według danych Eurostatu Polacy odkładają tylko 4,8 proc. swoich zarobków, podczas gdy Czesi – 10,6 proc., Słowacy – 8,2 proc., Węgrzy – 7,4 proc.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta