Emerytury – problem państwa czy obywateli
Polacy nie przepadają za oszczędzaniem. Widać to na przykładzie III filara systemu emerytalnego – pisze prezes PKO BP Bankowy PTE.
Ewa Małyszko
W ramach III filara systemu emerytalnego oszczędza na emeryturę 5,5 proc. obywateli naszego kraju, z czego jeszcze duża część nie zasila regularnie środkami swoich kont. Tymczasem Europa jest zgodna co do jednego: w warunkach starzejącego się społeczeństwa w pełni państwowy system emerytalny jest niemożliwy do utrzymania.
Obciążenie budżetu
Nie tylko Polska, ale i większość państw rozwiniętych, boryka się z problemem przyszłych emerytur, wynikającym z trzech aktualnych problemów społecznych: po pierwsze – problem z dzietnością (mniej niż 2,1 dziecka w rodzinie w krajach rozwiniętych), po drugie – wydłużanie się długości życia, co oznacza, że emeryci pobierają emerytury dłużej, a po trzecie – niski wiek emerytalny. W tych warunkach obciążenie dla państwowego budżetu staje się zbyt duże i potrzebne jest wsparcie kolejnych filarów emerytalnych, opartych na finansowaniu kapitałowym.
W krajach, gdzie system świadczeń emerytalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta