Kiedy trzeba zapłacić VAT przy sprzedaży książek przez internet
Gdy wydawnictwo handluje swoimi publikacjami w sieci, moment powstania obowiązku podatkowego zależy od tego, kim jest nabywca i kiedy uregulował należność za zakupy. Gdy klientem jest firma, decyduje data wystawienia faktury.
Wydawnictwo (podatnik VAT czynny) sprzedaje książki (PKWiU ex 58.11.1) m.in. osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Zamówienia składane są za pomocą strony internetowej wydawnictwa. Towary wysyłane są nabywcom na koszt sprzedawcy (czyli wydawnictwa) za pośrednictwem firmy kurierskiej albo poczty. W zamieszczonym na stronie internetowej regulaminie sprzedaży moment dostawy towarów został określony w następujący sposób: „dostawa towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia". Każdorazowa sprzedaż jest dokumentowana fakturą wysławianą w dniu wydania książki kurierowi (poczcie). Nabywca wybiera formę płatności, tzn. albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta