Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez góry, lasy, doły

09 stycznia 2016 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
Tybet – droga na dachu świata
źródło: 123RF
Tybet – droga na dachu świata
Tak miałaby wyglądać przeprawa nad Cieśniną Beringa – część transeuroazjatyckiej autostrady
źródło: materiały prasowe
Tak miałaby wyglądać przeprawa nad Cieśniną Beringa – część transeuroazjatyckiej autostrady
Najsłynniejsza droga świata – Route 66 – została oficjalnie skreślona z listy autostrad 27 czerwca 1985 roku
źródło: 123RF
Najsłynniejsza droga świata – Route 66 – została oficjalnie skreślona z listy autostrad 27 czerwca 1985 roku

Winda kosmiczna zamiast rakiet, pneumatyczny pociąg pędzący z prędkością 1200 kilometrów na godzinę, tunel pod Cieśniną Beringa – teraz kolekcję szalonych, wizjonerskich pomysłów uzupełnia autostrada z Londynu do Nowego Jorku.

Władimir Jakunin, zaufany człowiek prezydenta Władimira Putina, jest szefem rosyjskich kolei. Oficjalnie, w Moskwie, na posiedzeniu Rosyjskiej Akademii Nauk, przedstawił projekt, który jednak nie dotyczy pociągów, lecz aut, osobowych i ciężarowych. Projekt nosi nazwę Trans-Eurasian Belt Development. Chodzi o gigantyczną autostradę. Jej trasa miałaby połączyć ze sobą trzy kontynenty: Europę, Azję oraz Amerykę Północną. Zgodnie z projektem autostrada przebiegałaby „z okolic Londynu" (określenie Władimira Jakunina) przez Rosję, mostem nad Cieśniną Beringa, Alaskę, Kanadę, Stany Zjednoczone, kończyłaby się „w okolicach Nowego Jorku", generalnie rzecz biorąc, nad Atlantykiem.

Wizja

Fragmentami autostrada przebiegałaby w pobliżu trasy słynnej kolei transsyberyjskiej. Plany zakładają również powstanie w tym rejonie rurociągów naftowych i gazowych oraz związanej z nimi infrastruktury, czyli nowych miejscowości, miast. Według założeń autostrada przebiegałaby niemal przez całe terytorium Rosji, łączyłaby jej system drogowy z istniejącymi systemami drogowymi w Europie i Ameryce Północnej. Stwarzałaby szansę przejechania samochodem na przykład z Cambridge do Fairbanks na Alasce.

Dociekliwi i – jak widać – pedantyczni dziennikarze CNN wyliczyli, że autostrada, jeśli powstanie, będzie miała długość 20 777...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10339

Wydanie: 10339

Zamów abonament