Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara za negację komunizmu

16 stycznia 2016 | Plus Minus | Irena Lasota
źródło: Plus Minus

Chciałoby się napisać coś nie o Polsce, ale na razie nie wychodzi. Ze wszystkich stron artykuły, zdjęcia, dyskusje, zaniepokojeni znajomi.

Nie-Polacy, zwykle mało interesujący się Polską, pytają, o co chodzi, skąd ten nagły szum medialny, i wtedy należy im odpowiadać jak najkrócej i jak najtreściwiej zarazem. A to nie jest łatwe. Trudno o analogie z innymi krajami. Poza dużo wolniejszą kampanią przeciwko Fideszowi i Viktorowi Orbánowi na Węgrzech, w którą nie zaangażowała się taka ilość mediów, trudno znaleźć taki poziom jadu i histerii „w obronie zagrożonej demokracji".

Przez pół wieku, z krótkimi przerwami, duża część prasy amerykańskiej i brytyjskiej broniła zdobyczy komunistycznej rewolucji październikowej. Gdyby nie (świetny) film Costy-Gavrasa „Z", nikt nie czułby gniewu w stosunku do greckich pułkowników. Mao i Ho Szi Min dla wielu są ciągle bohaterami, nie mówiąc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10345

Wydanie: 10345

Zamów abonament