Władza nad szatanem
Złemu duchowi należy się zdecydowanie przeciwstawiać. Jednak nikomu poza ustanowionym przez biskupa egzorcystą nie wolno wypowiadać formuł egzorcyzmów.
Otacza je tajemnica. Budzą zaciekawienie, dreszcz emocji, lęk. Nawet wśród katolików można spotkać ludzi, którym egzorcyzmy kojarzą się bardziej z mrocznymi opowieściami rodem z książkowych lub filmowych horrorów niż z miłością i realną troską Boga o dobro człowieka. Tymczasem egzorcyzm to poważny i potrzebny obrzęd odprawiany przez Kościół. To posługa, której nie można nadużywać ani lekceważyć.
Dwa lata temu „Rzeczpospolita" napisała, że w Polsce „lawinowo przybywa egzorcystów". W ciągu 15 lat ich liczba wzrosła z czterech do ponad 100. Dziennik dodał, że w Europie więcej egzorcystów pracuje tylko we Włoszech. Krajowe media nadal chętnie odnotowują każdą nową nominację.
W tym samym artykule można było przeczytać, że polscy biskupi „chcą uregulować pracę egzorcystów i opracować dla nich specjalny regulamin". Zapowiedź została zrealizowana. W czerwcu 2015 roku, podczas 369. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, zostały zatwierdzone „Wskazania dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty".
Dlaczego Kościół odprawia egzorcyzmy? Ponieważ Jezus powierzył mu taką władzę. Św. Jan Apostoł w swoim pierwszym liście napisał, że Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła. Nie tylko nie uległ, gdy był kuszony przez szatana na pustyni, ale również wielokrotnie uwalniał ludzi z mocy złych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta