Wolnomyśliciel Walter Chełstowski
Pierwsze doświadczenia zdobywał w komunistycznej telewizji. Na festiwalu w Jarocinie promował Jerzego Owsiaka i Pawła Kukiza. Dziś jest współtwórcą Komitetu Obrony Demokracji.
Rodzice mieli wyraźny sznyt lewicowy: Stanisław i Jolanta Chełstowscy pracowali w tygodniku społeczno-politycznym „Po prostu", który powstał po październikowej odnowie. Potem ojciec przez wiele lat kierował „Życiem Gospodarczym", a matka była redaktorką naczelną pism harcerskich i autorką książek („Najtrudniejszy pierwszy rok" z 1981 roku, na okładce młodzi ludzie w mundurkach i przepisowych czerwonych chustach). Współpracowała też z naczelnikiem ZHP Andrzejem Ornatem, późniejszym ministrem do spraw młodzieży.
Wojciech Śliwerski, wydawca od lat związany z harcerstwem, uważa, że jej doświadczenie mogło pomóc w rozwiązywaniu napięć w organizacji w latach 1980–1981. W rozmowie z „Plusem Minusem" przypomina jednak, że w stanie wojennym panią Jolantę usunięto z redakcji tygodnika „Motywy" i osadzono w piśmie metodycznym, co było przesunięciem na „boczny tor". Potem straciła nawet i to stanowisko. Ornat pozostał przyjacielem rodziny – w nekrologu po śmierci pana Stanisława żegnał go życzliwie, Walterowi składał wyrazy współczucia.
Z dziejów walki o wolność
Rocznik 1951. Czy imię dostał po komunistycznym generale Karolu „Walterze" Świerczewskim? Wiele osób tak mówi, ale sam Chełstowski tego nie potwierdza. Przyznaje jednak, że Walter wybił go ponad anonimowość i uczynił odpornym na towarzyskie docinki. Był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta