Chory nie ochroni etatu, przychodząc do pracy
Jeżeli pracownik, który stawia się do pracy po upływie okresu zasiłkowego, nadal jest niezdolny do pracy, pracodawca może rozwiązać z nim umowę w trybie art. 53 kodeksu pracy. W takim przypadku nie znajduje zastosowania zakaz, o którym mowa w art. 53 § 3 k.p.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 marca 2015 r. (III BP 1/14).
Stan faktyczny
Pracownica była niezdolna do pracy. Wyczerpała cały okres zasiłkowy. Kilka dni później zgłosiła telefonicznie wniosek o udzielenie jej urlopu na żądanie. Pracodawca go nie uwzględnił. Jeszcze tego samego dnia kobieta przedstawiła zaświadczenie od lekarza psychiatry stwierdzające jej niezdolność do pracy w okresie kolejnych dwóch miesięcy. Po powrocie do pracy pracodawca skierował ją na badania, które potwierdziły, że nadal jest niezdolna do pracy. Pracodawca rozwiązał z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta