Umowa terminowa dla urzędnika
Obowiązująca od 22 lutego nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła m.in. nowe zasady limitowania umów na czas określony. Zmieniła ona również zasady zatrudniania w służbie cywilnej.
Małgorzata Jankowska
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich nowo zawieranych umów o pracę na czas określony. Obejmą one jednak także umowy zawarte wcześniej i trwające w dniu wejścia w życie nowelizacji (22 lutego 2016 r.), choć w ograniczonym zakresie. Przesądzają o tym przepisy przejściowe tej ustawy.
Nadal dwa rodzaje umów
Jeśli chodzi o nowo nawiązywane stosunki pracy w służbie cywilnej (sc), dwie podstawowe zasady wynikające z pragmatyki tej służby pozostają niezmienione. Stosunek pracy pracownika sc nadal może być zawierany tylko na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony. A osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w administracji rządowej powinny być zatrudniane na 12-miesięczną umowę na czas określony.
Tryb zawierania tych umów i ich rozwiązywania nie jest jednak w ustawie o sc uregulowany. Oznacza to, że obowiązują tu reguły kodeksowe. W myśl bowiem art. 9 tej ustawy w sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy kodeksu pracy (kc) i inne przepisy prawa pracy
Jednakowe okresy wypowiedzenia
Zgodnie ze nowelizowanym kodeksem pracy okresy wypowiedzenia umów na czas określony są teraz, identyczne jak w przypadku umów na czas nieokreślony i wynoszą od dwóch tygodni do trzech miesięcy (patrz ramka)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta