Istotna czynność wymaga sporządzenia protokołu
Organ powinien sporządzić protokół z każdej czynności postępowania, która ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Niedopuszczalne jest zastępowanie protokołu notatką służbową.
- W notatce służbowej stwierdzono zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Strona nie podważa prawdziwości ustaleń zawartych w tej notatce. Czy w takim przypadku konieczne jest sporządzenie protokołu?
Tak.
Sytuacje, w których wymagane jest sporządzenie protokołu, określono w art. 67 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Zgodnie z tym przepisem organ ma obowiązek sporządzić zwięzły protokół z każdej czynności postępowania mającej istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dana czynność została w inny sposób utrwalona na piśmie. W szczególności sporządza się protokół: przyjęcia wniesionego ustnie podania, przesłuchania strony, świadka i biegłego, oględzin i ekspertyz dokonywanych przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta