Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia publiczne: czas na dobrą zmianę

23 lutego 2016 | Prawo | Karolina Muchowska-Zwara
źródło: materiały prasowe

Zamiast dobrego prawa regulującego rynek wart 160 mld zł rocznie powstanie zbiór przepisów, które nadal będą pętać firmy i urzędników – pisze prawniczka.

 

 

Wymuszona dyrektywami unijnymi nowelizacja prawa zamówień publicznych (pzp) mogłaby być doskonałą okazją do dobrej zmiany i skutecznej reformy systemu wydatkowania publicznych pieniędzy. Mogłaby, ale wszystko wskazuje na to, że okazja ta zostanie zaprzepaszczona.

Spóźnione działania

Trwa zamieszanie wokół nowelizacji pzp. Powinna być wprowadzona w życie do 18 kwietnia 2016 r., taki jest bowiem termin implementacji do prawa polskiego nowych dyrektyw unijnych w sprawie zamówień publicznych klasycznych i sektorowych. Termin ten znany jest od 26 lutego 2014 r., gdy zostały uchwalone nowe dyrektywy. Mimo to dopiero pod koniec ubiegłego roku zaczęły się pojawiać konkretne propozycje nowelizacji.

Niestety, pośpiech w ich przygotowaniu odbija się na jakości projektów, a rzesza ludzi zajmująca się w rozmaitych instytucjach zamówieniami publicznymi z dużym niepokojem oczekuje na ostateczne efekty. Nadal bowiem nie wiedzą, jakie będą zasady udzielania zamówień po 18 kwietnia. Problem jest niezmiernie poważny, bo dotyczy wszystkich jednostek szeroko rozumianego sektora publicznego, a także przedsiębiorców realizujących zamówienia. Dość powiedzieć, że wartość sektora zamówień publicznych wynosi ok. 160 mld zł rocznie. Nowe przepisy miały zwiększyć przepływ tego strumienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10377

Wydanie: 10377

Spis treści
Zamów abonament