Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie kwestionować raport

23 lutego 2016 | Administracja | Katarzyna
 Marczuk-Pieńkowska
Katarzyna 
Marczuk-Pieńkowska
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Marczuk-Pieńkowska

Sąd administracyjny nie może zastępować organu w ocenie raportu 
o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Powinien być on poddany rzetelnej, wszechstronnej analizie przez organ prowadzący postępowanie administracyjne.

Choć nie jest dokumentem urzędowym, czy też opinią biegłego, a jedynie prywatnym opracowaniem sporządzanym na zlecenie inwestora, jest kluczowym dowodem w postępowaniu środowiskowym, ułatwiającym ustalenie potencjalnych zagrożeń związanych z realizacją danego przedsięwzięcia. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko – bo o nim mowa – powinien jednak spełniać określone wymogi, które będą podlegały weryfikacji przez organ administracji w ramach postępowania dowodowego.

Wielokrotnie zdarza się w praktyce, że próba podważenia raportu jest podejmowana dopiero w postępowaniu przed sądem administracyjnym. Dopuszczalność oraz zakres kontroli sądowej raportu w takim przypadku jest jednak znacznie ograniczona, zwłaszcza jeżeli byliśmy bierni w trakcie postępowania administracyjnego, a nasza argumentacja to jedynie subiektywne opinie o przedsięwzięciu, niepoparte dowodami.

Sporządzenie nie zawsze obligatoryjne

Badanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko przez organ prowadzący postępowanie administracyjne (najczęściej wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ewentualnie inny organ, wskazany w art. 75 ustawy z 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko) z oczywistych względów będzie miało miejsce jedynie wówczas, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10377

Wydanie: 10377

Spis treści
Zamów abonament