Brakujące dane można uzupełnić
Akt stanu cywilnego może sprostować kierownik urzędu, który go sporządził – na wniosek lub z urzędu. Ale w pewnych sytuacjach zrobi to tylko sąd.
Zasady postępowania w sprawach o sprostowanie czy uzupełnienie treści aktu stanu cywilnego określa rozdział 4 ustawy z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (dalej pasc), który nosi tytuł „Zmiany w aktach stanu cywilnego". Rozdział ten przewiduje cztery procedury (dwie administracyjne i dwie sądowe) służące do sprostowania aktu stanu cywilnego albo uzupełnienia jego treści.
Poprawianie błędów pisarskich i nie tylko
Zgodnie z art. 35 pasc akt stanu cywilnego, który zawiera dane niezgodne z danymi zawartymi w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub z innymi aktami stanu cywilnego, jeżeli stwierdzają one zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych, albo z zagranicznymi dokumentami stanu cywilnego, podlega sprostowaniu przez kierownika urzędu stanu cywilnego, który go sporządził.
– Istotą sprostowania aktu stanu cywilnego w świetle art. 35 pasc jest doprowadzenie do prawidłowej treści aktu – wyjaśnia Alicja Czajkowska, radca prawny. Ustawodawca umocowuje do sprostowania aktu stanu cywilnego przede wszystkim kierownika urzędu stanu cywilnego, rozszerzając jego kompetencje, co w konsekwencji upraszcza dokonanie czynności w tym zakresie i jednocześnie eliminuje w znacznym stopniu konieczność sprostowania aktu w trybie sądowym.
Sprostowania aktu stanu cywilnego dokonuje się z urzędu, na wniosek osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta