Jaka rekompensata dla radnego
Zasady pokrywania wydatków poniesionych przez radnych, w postaci diet i zwrotu kosztów podróży, ustala rada gminy. W uchwale nie można jednak naruszyć ograniczeń wynikających z przepisów dotyczących tych świadczeń.
Uprawnienia radnego do diet i zwrotu kosztów podróży służbowej wynikają z art. 25 ust. 4–10 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.). Przyjmuje się, że użyty przez ustawodawcę wyraz: dieta należy rozumieć jako zwrot kosztów związanych z pełnieniem funkcji. Natomiast koszty podróży służbowej to koszty związane z wyjazdem podjętym w celu realizacji zadań wynikających z pełnionej funkcji (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 7 listopada 2013 r., sygn. II SA/Op 316/13). Diety i zwrot kosztów podróży służbowych należą się radnym z mocy ustawy. Zasady przyznawania im tych świadczeń ustala uchwałą rada gminy.
Maksymalna wysokość diety
W art. 24 ust. 6 u.s.g. przewidziano, że wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Obecnie trwają jeszcze prace nad ustawą budżetową na 2016 r. (por. http://www.sejm.gov.pl, druk nr 146). Przewidziana w niej kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe nie ulega zwiększeniu i wynosi tak jak dotychczas 1766,46 zł, w związku z czym półtorakrotność tej kwoty to 2649,69 zł.
Dalsze ograniczenia w tym zakresie wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lipca 2000 r. w sprawie maksymalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta