Dla 60 proc. podatników wypełnienie zeznania nie stanowi problemu
Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce | Rozwiązaniem ułatwiającym rozliczenie się z fiskusem okazało się wstępnie wypełnione zeznanie (PFR), wygenerowane automatycznie na podstawie danych od płatników (PIT-11, PIT-8C) i udostępnione na stronach Ministerstwa Finansów.
Rz: Zbliża się 2 maja – termin na złożenie zeznań podatkowych PIT za 2015 rok. Czy uważa pan, że ten podatek i jego rozliczenia są skomplikowane?
Andrzej Marczak: Generalnie podatki nie należą do prostych i łatwych zagadnień. Można powiedzieć, że w sytuacji dużego skomplikowania życia gospodarczego podatki też nie mogą być proste, odzwierciedlają bowiem otaczającą nas rzeczywistość i nie możemy się spodziewać, że podatki będą zupełnie zrozumiałe i bezbolesne. Na tym tle w zakresie PIT należy odróżnić sytuację podatników uzyskujących przychody poza działalnością gospodarczą (głównie przychody ze stosunku pracy, przychody z umów-zleceń, o dzieło czy też emerytury i renty) od podatników uzyskujących przychody z działalności gospodarczej czy też z kapitałów pieniężnych. Dla pierwszej grupy podatników PIT nie uchodzi za materię bardzo trudną. Ostatnie badania KPMG dotyczące rozliczeń podatkowych Polaków dowodzą, że wypełnienie zeznania dla większości podatników jest łatwe i bardzo łatwe (ponad 60 proc. ankietowanych) i w większości sytuacji zajmuje tylko do 30 minut. Utarte przekonanie, że podatki muszą być trudne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta